Japonların Zayıf Olmasının Sırrı Ortaya Çıktı: Suyu Japon Usulü İçmek Kilo Vermeyi Hızlandırıyor

Kilo vermek, bilimsel olarak gün içerisinde alınan kalorinin verilen kaloriden az olmasıyla açıklanıyor. Ortaya çıkan kalori açığının boyutu ise verilecek kilo miktarını belirlemekte. Sağlıklı insanların için sorunsuz şekilde işleyen bu düzen, diyet türlerinin de yapısını oluşturuyor.

Buna karşın kalori açığı yaratmasına ve gün içerisinde bolca fiziksel aktivite gerçekleştirmesine rağmen kilo vermekte oldukça zorlanan insanların sayısı da azımsanamayacak kadar fazla. Batı toplumlarında son yıllarda artış gösteren obezite vakaları, nispeten Uzak Doğu ülkelerinde daha az görülüyor. Bu durumun sebebini kültür ve beslenme alışkanlıkları ile açıklayan uzmanlar, son yıllarda revaçta olan ‘su diyeti’ için de önemli uyarılarda bulunuyor.

BU ŞEKİLDE SU İÇMEK KİLO VERMEYİ HIZLANDIRIYOR

Kökenleri binlerce yıl öncesine dayanan bu diyet, geçtiğimiz yıllarda Japon yetkililerin yaptığı açıklamalarla yeniden gündem oldu. Dünyanın her tarafına hızla yayılan ve su içme alışkanlıklarına göre değişen beslenme çeşitlerini esas alan bu diyet, Türkiye’de de her geçen gün daha popüler hale geliyor.

Günün belirli saatlerinde su içmeyi temel alan bu diyette, uyanır uyanmaz dört bardak su içilmesi gerekiyor. Aç karnına ve yavaşça içilmesi gereken bu sular için her bardaktan sonra birkaç dakika ara verilmesi önemli. Ayrıca suyun kireçsiz ve taze olduğundan emin olunmalı.

KAHVALTI İÇİN 45 DAKİKA BEKLEMELİSİNİZ

Daha sonrasında kahvaltı öğününün yapılması için en az 45 dakika beklenmesi gerekiyor. Bu duruma bünyeleri alışkın olmayan insanlar için söz konusu su tüketimi başlangıçta 2 bardak olarak ve bekleme süresi 25 dakika şeklinde uygulanabilir. Devam eden süreçte kademeli olarak artırılacak ritüellerde sindirimi engellememek adına ılık su kullanılmalı.

ARAŞTIRMALAR SU İÇİŞ ŞEKLİNİN KİLO VERMEYE ETKİSİNİ KANITLIYOR

Yapılan araştırmalar, kalorisi bulunmamasına rağmen metabolizma üzerinde katalizör görevi görmesi nedeniyle su içiş sıklığı ve tekniğinin kilo verme ve kalori yakma üzerinde önemli etkilerinin olduğunu gözler önüne sermekte.

Buna karşın su diyeti, ancak iyi bir beslenme programı ve egzersiz ile etkisini gösterebilir. Yalnızca su alışkanlıklarını değiştirmek, kilo vermek ve sağlıklı bir yaşam için yeterli olmayacaktır. Kilo vermenin yanı sıra bol su içmenin vücudumuza oldukça fazla olumlu etkisinin olduğu biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir